Перейти к содержанию

Календарь Российской Католической Церкви Византийского обряда


 Поделиться

Рекомендуемые сообщения

image.png

Да веселя́тся Небеса́, * и да ра́дуется земля́: * днесь бо вои́стинну еди́но ста́до бысть А́нгелов и челове́ков. * О, чудесе́! Неви́димый ви́дится, * Невмести́мый вмеща́ется, * Сло́во одебелева́ет, * Сын Бо́жий Сын челове́чь быва́ет, * и Де́ва неискусому́жная Ма́ти зри́тся Бо́жия, * и Ма́ти по Рождестве́ Де́ва обрета́ется. * Вопло́щшееся Сло́во О́тчее в я́слех возлега́ет, * и па́стырие пропове́дницы о́бщницы та́инства быва́ют; * волсви́ от восто́к да́ры приноша́ху, * звездо́ю наставля́еми, * ро́ждшемуся Спа́су поклони́шася, * с ни́миже и мы, празднолю́бцы, * серде́чная сокро́вища усе́рдно отве́рзше, * принесе́м ему́ дея́ния блага́я: * ве́ру, наде́жду и любо́вь, * я́ко зла́то, и лива́н, и сми́рну, * Безпло́тных глас вопию́ще ему́: * сла́ва в Вы́шних Бо́гу, * и на земли́ мир, * в челове́цех благоволе́ние, * прише́дшему спасти́ от пре́лести весь род наш.

  • Like 1
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • Ответов 59
  • Создана
  • Последний ответ

Топ авторов темы

image.png

11  января (29 декабря ст.с), четверг

☦️ Вифлеемских младенцев мучеников, от Ирода избиенных


Иису‌су ро‌ждшуся в Вифлее‌ме Иуде‌йстем, * Иуде‌йская держа‌ва упраздни‌ся. * Да игра‌ют младе‌нцы, за Христа‌ закала‌еми, * Иуде‌я да рыда‌ет: * глас бо слы‌шан бысть в Ра‌ме, * Рахи‌ль, пла‌чущи, рыда‌ет, * я‌коже пи‌шет, по ча‌дех свои‌х, * младе‌нцы бо изби‌в, И‌род пребеззако‌нный * исполня‌ше Писа‌ние, * Иуде‌ю насыща‌я непови‌нныя кро‌ве; * и земля‌ у‌бо червленя‌шеся кровьми‌ младе‌нцев, * от язы‌к же Це‌рковь та‌инственне очища‌ется * и в красоту‌ одея‌ется. * Прии‌де И‌стина, * Бог яви‌ся в се‌ни седя‌щим, от Де‌вы роди‌выйся, * во е‌же спасти‌ нас.
Свят. Андрей Критский, стихира на память младенцев-мучеников

  • Like 1
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

image.png

15 января (2 января ст. с), понедельник

☦️ Память святого отца нашего Сильвестра, Папы Римского

Верхо‌вник яви‌лся еси‌ свяще‌ннаго Собо‌ра, священнотаи‌нниче, * и верхо‌внаго ученико‌в украси‌л еси‌ престо‌л, вопия‌: * благослови‌те, вся дела‌ Госпо‌дня, Го‌спода.

Канон свят. Сильвестра, Песнь 8

  • Like 1
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

n_tHZE1wDwU.jpg?size=620x807&quality=95&

Прииди́те, уви́дим, ве́рнии, где крести́ся Христо́с, * да после́дуим про́чее ко Иорда́ну реце́, * ко гла́су вопию́щаго в пусты́ни, * и уви́дим та́мо Соде́теля Ада́мова, * дла́нию ра́бскою рукополага́ема за благоутро́бие неизрече́нное, * и к Нему́ велегла́сно возопии́м: * прише́л еси́ и яви́лся еси́ во Иорда́не освяти́ти во́ды.

  • Like 1
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 1 месяц спустя...

c30a70fb18b904917f495.jpg

Вечерня на честь свящмч. Леонида, экзарха Католической Церкви византийского обряда

Молитвами святых отец наших, Господи Иисусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Аминь.

Приидите, поклонимся цареви нашему Богу.

Приидите, поклонимся и припадем Христу цареви нашему Богу.

Приидите, поклонимся и припадем самому Христу, цареви и Богу нашему.

Псалом 103

Благослови, душе моя, Господа. * Господи, Боже мой, возвеличился еси зело. * Во исповедание и в велелепоту облеклся еси. * Одеяйся светом, яко ризою, * простираяй небо, яко кожу. * Покрываяй водами превыспренняя Своя, * полагаяй облаки на восхождение Свое, * ходяй на крилу ветреню. * Творяй Ангелы Своя духи * и слуги Своя пламень огненный. * Основаяй землю на тверди ея, * не преклонится в век века. * Бездна, яко риза, одеяние ея, * на горах станут воды, * от запрещения Твоего побегнут, * от гласа грома Твоего убоятся. * Восходят горы и нисходят поля в место, * еже основал еси им. * Предел положил еси, eгоже не прейдут, * ниже обратятся покрыти землю. * Посылаяй источники в дебрех, * посреде гор пройдут воды. * Напаяют вся звери сельныя, * ждут онагри в жажду свою. * На тых птицы небесныя привитают, * от среды камения дадят глас. * Напаяяй горы от превыспренних Своих, * от плода дел Твоих насытится земля. * Прозябаяй траву скотом, * и злак на службу человеком, * извести хлеб от земли. * И вино веселит сердце человека, * умастити лице елеем, * и хлеб сердце человека укрепит. * Насытятся древа польская, кедри Ливанстии, ихже еси насадил. * Тамо птицы вогнездятся, * еродиево жилище предводительствует ими. * Горы высокия еленем, камень прибежище заяцем. * Сотворил есть луну во времена, * солнце позна запад свой. * Положил еси тму, и бысть нощь, * в нейже пройдут вси зверие дубравнии. * Скимни рыкающии, восхитити * и взыскати от Бога пищу себе. * Возсия солнце и собрашася * и в ложах своих лягут. * Изыдет человек на дело свое * и на делание свое до вечера. * Яко возвеличишася дела Твоя, Господи, вся премудростию сотворил еси, * исполнися земля твари Твоея. * Сие море великое и пространное, * тамо гади, имже несть числа, * животная малая с великими, * тамо корабли преплавают, * змий сей, eгоже создал еси ругатися eму. * Вся к Тебе чают, дати пищу им во благо время. * Давшу Тебе им соберут, * отверзшу Тебе руку всяческая исполнятся благости, * отвращшу же Тебе лице, возмятутся, * отъимеши дух их, и исчезнут, и в персть свою возвратятся. * Послеши Духа Твоего, и созиждутся * , и обновиши лице земли. * Буди слава Господня во веки *, возвеселится Господь о делех Своих, * призираяй на землю, и творяй ю трястися, * прикасаяйся горам, и дымятся. * Воспою Господеви в животе моем, * пою Богу моему, дондеже есмь, * да усладится Ему беседа моя, * аз же возвеселюся о Господе. * Да исчезнут грешницы от земли, и беззаконницы, якоже не быти им. * Благослови, душе моя, Господа. *

Солнце позна запад свой. * Положил еси тму, и бысть нощь. * Яко возвеличишася дела Твоя, Господи, * вся премудростию сотворил еси.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу. И ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа, слава Тебе Боже (трижды).

Господи, помилуй (12 раз).

Молитвами святых отец наших, Господи Иисусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Аминь.

«Блажен муж»

Блажен муж, иже не иде на совет нечестивых. Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.

Яко весть Господь путь праведных, и путь нечестивых погибнет. Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.

Работайте Господеви со страхом и радуйтеся Ему с трепетом. Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.

Блажени вси надеющиися Нань. Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.

Воскресни, Господи, спаси мя, Боже мой. Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.

Господне есть спасение и на людех Твоих благословение Твое. Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа, слава Тебе Боже (трижды).

Господи, помилуй (трижды).

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

«Господи воззвах» (Пс. 140, 141, 129, 116)

Глас 2: Господи, воззвах к тебе, услыши мя. * Услыши мя, Господи.

Господи, воззвах к тебе, услыши мя: * вонми гласу моления моего, внегда воззвати ми к тебе. * Услыши мя, Господи.

Да исправится молитва моя, * яко кадило пред тобою: * воздеяние руку моею, * жертва вечерняя. * Услыши мя, Господи.

И по чину стихи: Положи Господи, хранение устом моим, и дверь ограждения о устнах моих. * Не уклони средце мое в словеса лукавствия, непщевати вины о гресех. * С человеки делающими беззаконие, и не сочтуся со избранными их. * Накажет мя праведник милостию, и обличит мя: елей же грешнаго да не намастит главы моея. * Яко еще и молитва моя во благоволениих их, пожерты быша при камени судии их. * Услышатся глаголи мои, яко возмогоша: яко толща земли проседеся на земли, расточишася кости их при аде. * Яко к тебе, Господи, Господи, очи мои, на тя уповах, не отъими душу мою. * Сохрани мя от сети, юже составиша ми, и от соблазн делающих беззаконие. * Падут во мрежу свою грешницы, един есмь аз, дондеже прейду.

Гласом моим ко Господу воззвах, гласом моим ко Господу помолихся. * Пролию пред ним моление мое, печаль мою пред нам возвещу. * Внегда исчезати от мене духу моему, и ты познал еси стези моя. * На пути сем, по немуже хождах, скрыша сеть мне. * Смотрях одесную и возглядах, и не бе знаяй мене. * Погибе бегство от мене, и несть взыскаяй душу мою. * Воззвах к тебе, Господи, рех: ты еси упование мое, часть моя еси на земли живых. * Вонми молению моему, яко смирихся зело. * Избави мя от гонящих мя, яко укрепишася паче мене.

Изведи из темницы душу мою, исповедатися имени Твоему.

Мене ждут праведницы, дондеже воздаси мне.

Из глубины воззвах к Тебе, Господи, Господи, услыши глас мой.

Да будут уши Твои внемлюще гласу моления моего.

Стихи к стихирам на «Господи, воззвах»:

Аще беззакония назриши, Господи, Господи, кто постоит; яко у тебе очищение есть.

Глас 2: Киими похвальными венцы/ увязем Леонида дивного/ во иноцех честнаго Леонтия/ Церкви Русския похвалу/ и верных чад Ея удобрение?/ Собравшего расточенныя,/ совокупившего растоящая,/ Запад и Восток соединившаго,/ к Церкви Святей мнозих приведшего, / егоже венцем славы Христос венча/ имея велию милость.

Имене ради Твоего потерпех Тя, Господи, потерпе душа моя в слово Твое, упова душа моя на Господа.

Киими песенными добротами/ воспоим Леонида славного, / Благочестия поборника,/ Церкви Русския первостоятеля?/ Пастыря кроткого и мудраго,/ от ветхого Рима поставленного,/ просветившего Рим третий/ светом истинного богословия,/ егоже введе Христос в рай/ и даде велию милость.

От стражи утренния до нощи, от стражи утренния да уповает Израиль на Господа.

Киими духовными песньми/ похвалим нового мученика,/ от властей безбожных пострадавшего?/ Гонения и лишения претерпевшаго, / в горьких работах пребывшего/ но истинную веру сохраньшего/, мучеников похвалу/ и исповедников сопричастника, / с ними же Христа моли/ даровати нам велию милость.

Яко у Господа милость, и многое у него избавление: и Той избавит Израиля от всех беззаконий его.

Глас 6: Всю возложив на Христа надежду/ Аврааму подобяся, отечествие свое земное оставив/ славного Рима достиг, славне Леониде отче наш,/ тамо Вселенския Церкви сочетался еси,/ премудростью от Нея тамо питаяся, Христову учению навыкнуша,/ Егоже ныне проси спасти души наша.

Хвалите Господа вси языцы, похвалите его вси людие.

Святое восприим пострижение,/ Леонтием именовася, монашеское делание возлюбил еси/ но горя любовию к Богу и о чадах Российских болезнуя,/ обитель свою оставил еси,/ не убояся во отечествие возратитися,/ здесь же паству твою во правоверии наставил еси,// Христовыя Церкви пастырю дивныя и учителю славный.

Яко утвердися милость Его на нас, и истина Господня пребывает во век.

Всю свою Пастыреначальнику вверив печаль/ и Его силой укрепляем, Леониде отче наш,/ Церкви ради подвизался еси твердо,/ изгнания и поношения,/ клеветы и мучения,/ мужественне за Христа претерпев./ Ныне же, в Царствии Небеснем пребывая,/ моли всех Владыку,/ землю Русскую в правоверии утвердити/ и спасти души наша.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, глас 8:

По имени твоему тако и житие твое: храбростью львиной вооружився, не устрашился еси злобы мира, дерзновенне веру Христову утверждал еси,/ многия к ней присовокупи,/ веры же отступницы и мучителие/ яко ловцы львиныя/ поборати тя восхотеша/, ты же силою Христовой укрепляем/ николиже устрашился еси, заточение и раны притерпев, Горняя обители достиг, яко мученик венчася, Церкви Русския явился еси слава и похвала, Леониде приснопамятне.

И ныне и присно, и во веки веков. Аминь, Догматик, глас 8:

Царь Небесный за человеколюбие на земли явися,/ и с человеки поживе,/ от Девы бо Чистыя плоть приемый/ и из Нея прошедый с восприятием./ Един есть Сын, сугуб естеством,/ но не Ипостасию./ Темже совершенна Того Бога/ и совершенна Человека воистину проповедающе,/ исповедуем Христа Бога нашего:/ Егоже моли, Мати Безневестная,/ помиловатися душам нашим.

«Свете тихий»

Свете тихий святыя славы, / Безсмертнаго, Отца Небеснаго, / Святаго Блаженнаго, Иисусе Христе. / Пришедше на запад солнца, / видевше свет вечерний, / поем Отца, Сына и Святаго Духа, Бога. / Достоин еси во вся времена / пет быти гласы преподобными, / Сыне Божий, живот даяй, / темже мир Тя славит.

Прокимен, в среду вечера, глас 5:

Боже, во имя Твое спаси мя, и в силе Твоей суди ми.

Стих: Боже, услыши молитву мою, внуши глаголы уст моих.

 

Притчей чтение (главы 10, 3, 8):

Память праведнаго с похвалами, и благословение Господне на главе его. Блажен человек, иже обрете премудрость, и смертен, иже уведе разум. Лучше бо сию куповати, нежели злата и сребра сокровища. Честнейшая же есть камений многоценных, все же честное недостойно ея есть. Долгота бо дней и лета живота в деснице ея, в шуйце же ея богатство и слава. От уст ея исходит правда, закон же и милость на языце носит. Послушайте убо мене, о чада, честная бо реку, и блажен человек, иже пути моя сохранит. Исходи бо мои – исходи живота, и уготовляется хотение от Господа. Сего ради молю вас и предлагаю мой глас сыновом человеческим: яко аз, премудрость, устроих совет, и разум и смысл аз призвах. Мой совет и утверждение, мой разум, моя же крепость. Аз мене любящия люблю, ищущии же мене обрящут благодать. Разумейте убо, незлобивии, коварство, ненаказаннии же, прилагайте сердца. Послушайте мене и паки, честная бо реку, и отверзу от устен правая, яко истине поучится гортань мой, мерзки же предо мною устны лживыя. С правдою вси глаголы уст моих, ничтоже в них стропотно, ниже развращенно. Вся права суть разумевающим и проста обретающим разум. Научу бо вас истине, да будет о Господе надежда ваша, и исполнитеся Духа.

Господи, помилуй (12 раз).

Молитвами святых отец наших, Господи Иисусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Аминь.

«Сподоби, Господи»

Сподоби, Господи, в вечер сей без греха сохранитися нам. Благословен еси, Господи Боже отец наших, и хвально и прославлено имя Твое во веки, аминь.

Буди, Господи, милость Твоя на нас, якоже уповахом на Тя. Благословен еси, Господи, научи мя оправданием Твоим. Благословен еси, Владыко, вразуми мя оправданием Твоим. Благословен еси, Святый, просвети мя оправдании Твоими.

Господи, милость Твоя во век, дел руку Твоею не презри. Тебе подобает хвала. Тебе подобает пение, Тебе слава подобает, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Стихиры на стиховне

Радуйся, отче святый Леониде!/ просветителем земли нашея споборниче,/ тии же ея светом богопознания просветили есте,/ ты же Церкви Христовой/ сию вновь соединил еси./ Тем же Христос Бог,/ яви тя тепла молитвенника/ и предстоятеля за Церковь Русскую.// и дарова ти венец и велию милость.

Стих: Священницы Твои облекутся в правду// и преподобнии Твои возрадуются.

Радуйся, отче святый Леониде!/ Истину веры право познавый,/ и к вере древних отцов обративыйся,/ не токмо о своем спасении тщался еси,/ но землю твою/ возжелев просветити,/ денно и нощно/ Виноград Христов возделывал еси,/ о себе никакоже помышляя,// Сего ради обрел еси у Господа венец и велию милость.

Стих: Блажен муж, бояйся Господа,// в заповедех Его восхощет зело.

Радуйся, отче святый Леониде!/ монаше дивний Леонтие,/ не токмо в радости с Богом житии желавый,/ но и на Голгофу верно возшедый,/ по смерти же поруганию телесе предан был еси/ и, яко зерцало светлое Солнца истины,/ стране Российстей явился еси.// Сего ради обрел еси у Господа венец и велию милость.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, глас 8:

Днесь созывает нас блаженного экзарха светлое торжество./ Приидите убо, празднолюбцы,/ светло празднуим память его, глаголюще:/ радуйся, Церкви Российския просветителю,/ и со Апостольским Святым Престолом соединителю./ Радуйся, мучениче добротой красный,/ низложивший крепостию безбожныя крепостью от Бога./ Радуйся, труды своими и чудесы/ многия чада на пути Христовых заповедей наставил еси,/ Егоже моли, Леониде блаженне,/ избавится нам видимых и невидимых враг/ и спастися душам нашим.

И ныне и присно, и во веки веков. Аминь, Богородичен воскресный, глас 8:

Безневестная Дево,/ яже Бога неизреченно заченши плотию,/ Мати Бога Вышняго,/ Твоих рабов мольбы приими, Всенепорочная,/ всем подающи очищение прегрешений,/ ныне наша моления приемлющи,/ моли спастися всем нам.

Ныне отпущаеши раба Твоего, Владыко, по глаголу Твоему, с миром: яко видеста очи мои спасение Твое, еже еси уготовал пред лицем всех людей, свет во откровение языков, и славу людей Твоих Исраиля.

Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас (трижды).

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Пресвятая Троице, помилуй нас; Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святый, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради.

Господи, помилуй (трижды).

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.

Тропари

Глас 3: Церкве Российския столпе непоколебимый, благочестия правило, единения церковнаго проповедниче, священномучениче Леониде, сего ради пострадавый даже до крове, пастырей начальника Христа Бога нашего моли, всеблаженне, спастися всем любовию празднующих память твою.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

 Тя, ходатайствовавшую спасение рода нашего,/ воспеваем, Богородице Дево:/ плотию бо, от Тебе восприятою, Сын Твой и Бог наш,/ Крестом восприим страсть,/ избави нас от тли яко Человеколюбец.

Отпуст

Честнейшую херувим и славнейшую без сравнения серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу тя величаем.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Господи, помилуй (трижды)

Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, молитв ради Пречистыя Твоея Матере, преподобных и богоносных отец наших и всех святых, помилуй нас. Аминь.

Многолетие

Спаси, Христе Боже, и помилуй / Святейшаго Отца нашего Франциска, Папу Римскаго, и преосвященнейшаго епископа нашего Иосифа, / и вся православныя христианы/ благослови и сохрани их на многая лета.

Конец и Богу слава!

 

  • Like 1
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 2 недели спустя...

image.png

Благословенного Великого поста! 
Первая неделя поста строгая. 

Минимальные предписания для католиков византийского обряда:

▪️Чистый понедельник, начало поста - Воздержание от мясных продуктов, молока и яиц.

▪️Со вторника по пятницу первой недели - воздержание от мяса и мясных блюд.

Греко-католический календарь

  • Like 1
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 1 месяц спустя...

image.png

4 апреля (11 апреля ст.ст.), среда

️ Седмица 6-я Великого поста (седмица ваий)

 Память Сщмч. Анти́пы, епископа Пергама Асийского (ок. 68)

Тропарь, глас 4:
И́дольския ле́сти упраздни́л еси́, Анти́по,/ и, диа́вольскую попра́в си́лу,/ пред богобо́рцы дерзнове́нно Христа́ испове́дал еси́./ Те́мже со А́нгельскими чи́ны в Вы́шних водворя́яся,/ Влады́це всех славосло́вие принося́,/ и о нас моле́бное благодаре́ние предлага́еши,/ благода́ть цельбы́ да́руя./ Сего́ ра́ди тя чтим,/ священному́чениче Анти́по,/ моли́ Христа́ Бо́га,// да спасе́т ду́ши на́ша. 
 
📖 Чтения: 
На 6-м часе: Ис.58:1–11.
На вечерне: Быт.43:26–31,45:1–16.
Притч.21:23–22:4.

  • Like 1
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

image.png

 27 апреля (14 апреля ст.ст.), суббота

🟣 Седмица 6-я Великого поста (седмица ваий). Лазарева суббота

☦️ Воскрешение прав. Ла‌заря

🎶 Тропарь Лазаревой субботы, глас 1:
О‌бщее воскресе‌ние/ пре‌жде Твоея‌ стра‌сти уверя‌я,/ из ме‌ртвых воздви‌гл еси‌ Ла‌заря Христе‌ Бо‌же./ Те‌мже и мы я‌ко о‌троцы побе‌ды зна‌мения нося‌ще,/ Тебе‌ победи‌телю сме‌рти вопие‌м:/ оса‌нна в вы‌шних,// благослове‌н Гряды‌й во и‌мя Госпо‌дне.

🎶 Кондак Лазаревой субботы, глас 2:
Всех ра‌дость Христо‌с, / И‌стина, Свет, Живо‌т и ми‌ра Воскресе‌ние, / су‌щим на земли‌ яви‌ся Свое‌ю бла‌гостию, / и бысть о‌браз Воскресе‌ния, / всем подая‌ Боже‌ственное оставле‌ние.

📖 Чтения:
Евр.12:28–13:8 (зач. 333 от полу‌). Ин.11:1–45 (зач. 39).

  • Like 1
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

image.png

+ КРАТКОЕ ЖИТИЕ СВЯТОГО +

🕊️ Святой праведный Лазарь, брат Марфы и Марии, жил в селении Вифания, недалеко от Иерусалима. Во время Своей земной жизни Господь Иисус Христос часто посещал дом Лазаря, которого очень любил и называл Своим другом (Ин.11:3,11), а когда Лазарь умер и уже четыре дня пролежал во гробе, Господь воскресил его из мертвых (Ин.11:17-44) (Воскрешение Лазаря воспоминается Церковью в субботу шестой недели Великого поста – Лазареву субботу). Многие иудеи, услышав об этом, приходили в Вифанию и, удостоверившись в действительности этого величайшего чуда, становились последователями Христа. За это первосвященники хотели убить Лазаря. Праведный Лазарь упоминается в Святом Евангелии еще один раз: когда за 6 дней до Пасхи Господь опять пришел в Вифанию, там был и воскрешенный Лазарь (Ин.12:1-2, Ин.12:9-11). После воскрешения святой Лазарь жил еще 30 лет, епископствовал на острове Кипр, где распространял христианство, и там же мирно почил.

Святой праведный Лазарь, моли Бога о нас.

  • Like 1
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Для публикации сообщений создайте учётную запись или авторизуйтесь

Вы должны быть пользователем, чтобы оставить комментарий

Создать учетную запись

Зарегистрируйте новую учётную запись в нашем сообществе. Это очень просто!

Регистрация нового пользователя

Войти

Уже есть аккаунт? Войти в систему.

Войти
 Поделиться


×
×
  • Создать...