Перейти к содержанию

Канон Святейшему Сердцу Исусову.


 Поделиться

Рекомендуемые сообщения

Канон Святейшему Сердцу Исусову.

3а молитв святых отец наших, Господи Исусе Христе Сыне Божии, помилуй нас. Аминь.

 

Святыи Боже, Святыи Крепкии, Святыи Безсмертныи, помилуй нас (трижды, с поклонами).

 

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веком, аминь.

 

Пресвятая Троице, помилуй нас. Господи, очисти грехи наша. Владыко, прости беззакония наша. Святыи, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради. Господи помилуй (трижды). Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веком, аминь.

 

Отче наш, Иже еси на небесех, да святится имя Твое, да приидет царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущныи даждь нам днесь, и остави нам долги наша, яко же и мы оставляем должником нашим, и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.

 

Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас. Аминь.

 

Господи помилуй (12 раз).

 

Слава Отцу и Сыну, и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веком, аминь.

 

Приидите, поклонимся Цареви нашему Богу (поклон).

 

Приидите, поклонимся Христу Цареви и Богу нашему (поклон).

 

Приидите, поклонимся и припадем к самому Господу Исусу Христу, Цареви и Богу нашему (поклон).

 

Псалом 142.

 

Господи, услыши молитву мою, внуши моление мое во истине Твоей, услыши мя в правде Твоей. И не вниди в суд с рабом Твоим, яко не оправдится пред Тобою всяк живый. Яко погна враг душу мою, и смирил есть в земли живот мой. Посадил мя есть в темных, яко мертвыя веку, и уны во мне дух мой, во мне смутися сердце мое. Помянух дни древния, поучихся во всех делех Твоих, и в делех руку Твоею поучахся. Воздех к Тебе руце мои, душа моя, яко земля безводная Тебе. Скоро услыши мя Господи, исчезе дух мой. Не отврати лица Твоего от мене, и уподоблюся низходящим в ров. Слышану сотвори мне заутра милость Твою, яко на Тя уповах. Скажи мне Господи, путь вонь же пойду, яко к Тебе взях душу мою. Изми мя от враг моих Господи, к Тебе прибегох. Научи мя творити волю Твою, яко Ты еси Бог мой. Дух Твой благии наставит мя на землю праву. Имене Твоего ради, Господи живиши мя, правдою Твоею изведеши от печали душу мою. И милостию Твоею потребиши враги моя, и погубиши вся стужающия души моей, яко аз раб Твой есмь.

 

Слава Отцу и Сыну, и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веком, аминь.

 

Аллилуия, Аллилуия, слава Тебе, Боже (трижды, с поклонами).

 

Господи помилуй (12 раз). Слава Отцу и Сыну, и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веком, аминь.

Бог Господь и явися нам, благословен грядыи во имя Господне.

 

Стих 1. Исповедайтеся Господеви яко Благ, яко в век милость Его.

 

Стих 2. Обышедше обыдоша мя и именем Господним противляхся им.

 

Стих 3. Не умру, но жив буду и повем дела Господня.

 

Стих 4: Камень, Его же небрегоша зиждущии, Сей бысть во главу углу, от Господа бысть Сей, и есть дивна во очию нашею.

 

И по каждом стихе глаголем: Бог Господь и явися нам (полностью).

 

Тропарь глас 4

Ты просвещение Исусе уму моему, Ты спасение отчаянней души моей Спасе, Ты Исусе Мой Сердцем Твоим Милостивым муки избави зовуща, Спаси, Исусе Мой Христе Мене Окаянного.

Слава и ныне.

Паки его же.

Слава и ныне.

Богородичен.

Иже от века утаенное и ангелом несведомое таиньство, Тобою Богородице земным явися Бог, в неразмесне снятии воплощаесь и крест волею нас ради восприим, им же воскресив первозданного и спасе от смерти душа наша.

Псалом 50.

 

Помилуй мя Боже, по велицей милости Твоей. И по множеству щедрот Твоих, очисти беззаконие мое. Наипаче омый мя от беззакония моего и от греха моего очисти мя. Яко беззаконие мое аз знаю, и грех мой предо мною есть выну. Тебе единому согреших, и лукавое пред Тобою сотворих. Яко да оправдишися в словесех Своих и победиши внегда судити. Се бо в беззакониих зачат есмь, и во гресех роди мя мати моя. Се бо истину возлюбил еси, безвестная и тайная премудрости Твоея явил ми еси. Окропиши мя иссопом, и очишуся, омыеши мя, и паче снега убелюся. Слуху моему даси радость и веселие, возрадуются кости смиренныя. Отврати лице Твое от грех моих, и вся беззакония моя очисти. Сердце чисто созижди во мне Боже, и дух прав обнови во утробе моей. Не отверзи мене от лица Твоего, и Духа Твоего Святаго не отыми от мене. Воздаждь ми радость спасения Твоего, и Духом Владычным утверди мя. Научу беззаконныя путем Твоим, и нечестивии к Тебе обратятся. Избави мя от кровий Боже, Боже спасения моего, возрадуется язык мой правде Твоей. Господи, устне мои отверзеши, и уста моя возвестят хвалу Твою. Яко аще бы восхотел жертвы, дал бых убо, всесожжения не благоволиши. Жертва Богу, дух сокрушен, сердце сокрушено и смирено, Бог не уничижит. Ублажи, Господи, благоволением Твоим Сиона, и да созиждутся стены иеросалимския. Тогда благоволиши жертву правды, возношение и всесожигаемая. Тогда возложат на олтарь Твой тельца.

 

Господи Исусе Христе Сыне Божии, помилуй нас. Аминь.

 

Канон глас 5

Песнь 1 ирмос

Море огустил еси, погрузив со оружием лютаго фараона, и люди спасл еси от работы Ты, и введе их в гору святыни, вопиюща, воспоем Сердцу Спаса Нашего песнь победную, яко прославися.

Запев.

Честным сердцем твоим Господи Исусе Христе помилуй нас, раб твоих.

Грядите вернии, хвалами и песнями Сердце Исусово, Церковь Светлейшую ублажающе, Велией Милостию ко грешным просиявшу, тако же Всемилостиваго Христа Бога Нашего да прославим вопиюще, поем Тебе Богу Нашему.

Запев.

Ум да возвышается всех верных к небеси, Сердцу Исусову, по существу с Отцем Соединенному, Церкви Божественныя и ликовствующе верно Божественное празднество смирившаго земная с небесными.

Богородичен.

Слава и ныне

Скрижаль Богописанна утроба Твоя Богородице, в ней же Слово Отчее Написася, Егоже чувственно нам порождьши, к нему молимся: избави ны от всякия нужды и скорби

 

Господи помилуй (трижды с поклон)

Песнь 3 Ирмос

Утвержей ни на чем же землю повелением Си, и распространив неодержимую тяготу, на недвижимом Христе камени заповедей Ти, Церковь Свою утверди, Едине Блаже и Человеколюбче.

Запев

Тобою Сердце Всехвальное, явися Любовь Отчая и Церковь Божестенная, Тобою даровася нам воскресение и жизнь безконечная, восхвалим же тя песньми и псалмами.

Запев

Спасе Христе Исусе буди души и телу нашему Вождь всехвален и Сердцем Твоим Досточудным от прелести вражей упаси нас.

Богородичен

Слава и ныне

Херувим и серафим превышши явилася еси, Богородице, Ты бо едина прият во Чреве Своем Невместимаго Бога. Тем же вси вернии песньми Тя, Чистая Ублажем.

Седален, глас 4.

Крест трехдревный взем, Отцу до конца от души последова, Сердцем же грехи мира вземши, скорбьми насыщенным и копием прободенным, Всемилостиве Спасе Наш Исусе Христе помилуй раб Твоих, молящихся Тебе, Сердце Твое и Пречистей Матери Твоей хвалящих.

Слава и ныне

Богородичен

Стена непобедимая нам христианом еси, Богородице Дево, к Тебе бо прибегающии неврежденни пребываем и паки согрешающи имамы Тя Молитвенницу. Тем благодаряще вопием Ти, радуйся Обрадованная, Господь с Тобою.

Песнь 4

Ирмос

Христос мне Сила, Бог и Господь, честныя Церкви Боголепно зовет вопиющи, от совести чисты, о Господе празднующи.

Запев.

Сердец верных Царю и Единстве песньми и псалмами во умилении угодити тщимся Ти, воли две Всехвально вмещьщи, якоже и природы, ариан, монофизитов и миафизитов посрамляющи, Любовию Исусовой просвети нас, да вопием ти

Запев

Модернистам псам многоплачевный струпе и мнозих раскольников страх велий, православным же Христианам Любовь и Упование прелюбославно, жертва Отцу досточудная, мудрости Божественная сокровище поем ти Сердце Исусово сию песнь

Богородичен

Слава и ныне

Тя пристанище спасения, чистоте жилище, селение Владыце всех и стену необориму, Владычице Богородице свемы. Ты бо мольбами Си от бед избавляеши душа наша.

Песнь 5

Ирмос.

Божиим свето Ти, Блаже, утреннюющих Ти, душа любовию просвети, молюся. Тя ведети Слово Божие, Истиннаго Бога от мрака греховного изимающа.

Запев

Скрижаль всехвальная Новаго Завета Сердце Твое Явися Спасе Мой Исусе, им же избавились от многих лютых за милосердие милости Твоей Христе Многомилостиве, да поем Ти Досточудный Спасе

Запев

Источниче жизни безконечной и святости велией, Сердце Исусов, Яко же Миро Многоценное источаеши благоухание великое и народы просвещаещи светом трисолнечным.

Богородичен

Слава и ныне

Востани душе моя, востани рано псалтырь Давыдов взем укрепися, Богоневесту Марию премирною добротою блистающу воспой, да лучу утешения от Нея примеши.

Песнь 6

Ирмос

Якоже пророка от зверя избавил еси Господи, и мене из глубины беззаконных страстей возведи молюся, да приложе призрети ми к Церкви святей Твоей.

Запев

Егда нечетия волны бурею возшумеша , и уста погибельная на Святую Веру отверзошася Ты Сердцем Премилостивым Твоим ограждал еси и ныне ограждаеши за милосердие милости, да прославим Тя равночисленными песка псалмы и песньми

Запев

Святым благодати всяческия источниче Сердце Спасово, даждь нам Тя хвалити и воспевати, да Спаса осмью гласами воспеваем, единем же гласом во едино время благолепно поем

Богородичен

Слава и ныне

Божественнаго Гавриила чиноначальника имуще, благоговейно еже радуйся, верою приводим согласно, неискусобрачней Матери Богородице верно, Еюже бед и скорбей и недуг избавляемся.

Слава и ныне

Кондак глас 2

Спасовым Милосердием распалився, Божественнаго Света Незаходимое Светило Явися, явися яко звезда на тверди церковней, Солнце Отчее возвещающи, созывая всех торжествовати верою. Тем же зовем Ти Святейшее Сердце помилуй нас окаянных.

 

Икос

Придите правовернии, Сердце Исусово Воспоем яко нас рад Приявое скорбей множества, Любовь Божественную Вмещьщее. Радуйся всем верным похвало, радуйся християном Украшение и Лепота. Радуйся Церкви Столпе и Стено. Радуйся притекающим к Тебе Спасение. Святейшее Сердце Исусово Спаси нас.

Прокимен глас 4

Уста моя возглаголют премудрость и поучение сердца моего разум.

Стих.

Услышите сия вси языцы, внушите вси живущии по вселенней.

Евангелие от Иоанна зачало 35 (от полу)

Рече Господь ко пришедшим к Нему июдеом: аминь, аминь глаголю вам, не входяй дверми во двор овчий, но предазя инуде, той тать есть и разбойник. А входяй дверми пастырь есть овцам. Сему дверник отверзает, и овца глас его слышит и своя овца глашает по имени и изгонит их. И егда своя овца ижденет, пред ними ходит, и овца по нем идут, яко ведят глас его. По чужем же нейдут, но бежат от него, яко не знают чужаго гласа. Сию притчу рече им Исус, они же не разумеша, что бяше, яже глаголаше им. Рече же паки им Исус: аминь, аминь глаголю вам, яко Аз есмь Дверь Овцам. Вся елико их прииде преже Мене, тати суть и разбойницы, но не послушаша их овца. Аз есмь дверь. Мною аще кто внидет, спасется, и внидет, и изыдет, и пажить обрящет.

Песнь 7

Ирмос

Пламень пещный поработиша благочестивии отроцы, ием свыше оброси я, готовы палимы по естеству, но паче естества мужески пояху, благословен еси Господи, на престоле Славы Царствия Твоего.

Запев

Апостолом удобрение, мучеником дерзости, преподобным радосте, святителем Слово Благо Любовию Отчею распаляемо Сердце Святейшее озари нас Светом Духа Господа Истиннаго и Животворящего от Отца и Сына Исходящего

Запев

Христово Царство соделай и укрепи в благочестии страну нашу о Святейшее Сердце, Твоею Любовию направляеми достигнем же соединения веры Троической несокрушимой добродетелью благоухания да просветимся

Богородичен

Слава и ныне

О Церкви Сионская, Возжеланная от века, востани, отложи сетование свое, се Жених Твой приближается Христос, в доброту паче солнечныя Тя облекая, и не изреченныя славы дары даруя, во Блаженнем Царствии Его.

Песнь 8

Ирмос

Из Отца прежде век Рожденнаго Сына и Бога и в последния лета, воплощенна от Девы Матере, священнии пойте, людие превозносите Его во веки.

Запев

Добродетели недоведомая Глубино, Всехвальное Сердце Спасово, с Отцем Примирение Славное, Жертва за греси наши, к Царству Небесному христианом Вознесение помилуй вопиющих сице.

Запев

Духа Святаго Храме Всехвальне, всякую добродетель вмещьщее, всякой святыне Сокровище, село сладко хотящим жати спасении, сподоби нас приити ко Отцу и Господу Духу Истинному и Животворящему.

Слава Троичен

О Премирная Державо, о Величество непостижимое, благодати источниче, и душам спасительное Промышление, Всесвятая Троице, буди благословенна от нас и славима от нас.

Богородичен.

И ныне.

Облак Славы Ты еси, Препетая и Свеща солнечная, колесница многоценная, колесница многоценная, девическое пребываеши, Пречистая Дево Господоименитая.

Песнь 9

Ирмос.

Бога человеком неудобь видети. Нань же не смеют чини ангельстии зрети. Тобою бо Пречистая, явися нам Слово Воплощенно, Его же величающе, с небесными вои тя ублажаем.

Запев (Поклон)

Вси роди христианстии днесь сошедшеся верою поют Сердце Исусово, Егоже же Слово обрете достойно Себе и яко всеплодну жертву за греси мира Отцу Принесе.

Запев

Сердце Исусово упасло нас еси и на пажить спасеную возвело еси, тем Тя яко Церковь Духа Святаго Всехвальную песньми величаем и ублажаеми.

Слава и ныне.

Светом Твоим мя, Богорадованная в женах Дево, просвети, молютися, и огня вечнаго геенскаго избави, яко да величаю Тя, и по долгу пою величие Твое.

 

Достойно есть яко воистину блажити Тя Богородице, Присноблаженную и Пренепорочную и Матерь Бога Нашего. Честнейшую херувим и славнейшую воистину серафим, без истления Бога Слова Рождьшую, Сущую Богородицу Тя величаем.

Трисвятое по Отче Наш.

Молитва Исусова.

Тропарь Сердцу Исусову.

Господи помилуй (40)

Слава и ныне.

Честнейшую херувим. Слава и ныне. Господи помилуй, Господи помилуй, Господи благослови.

Иже Сердце Свое Храм Утешителя Духа Истиннаго Соделавый и всякую добродетель в него вместивый, Господи Исусе Христе Сыне Божий, Молитв Ради Пречистыя Твоея Матери, Святых Преподобных отец наших Симеона Новаго Богослова и Иоанна Скотскаго, помилуй и спаси нас, яко Благ и Человеколюбец, аминь.

Господи помилуй(трижды).

И обычные исходные поклоны

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Я вот думаю, может кто-нибудь опубликует этот канон в печатном виде? Я ни на какие авторские права не претендую, молитва это общехристианское достояние.
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

3а молитв святых отец наших...

Это такой дониконовский перевод? Странноватый синтаксис.

 

Святыи Боже, Святыи Крепкии, Святыи Безсмертныи, помилуй нас (трижды, с поклонами).

А "Царю небесный"? :)

 

 

Приидите, поклонимся Цареви нашему Богу (поклон).

 

Приидите, поклонимся Христу Цареви и Богу нашему (поклон).

 

Приидите, поклонимся и припадем к самому Господу Исусу Христу, Цареви и Богу нашему (поклон).

Еще одно разночтение?

 

 

Тропарь глас 4

Ты просвещение Исусе уму моему, Ты спасение отчаянней души моей Спасе, Ты Исусе Мой Сердцем Твоим Милостивым муки избави зовуща, Спаси, Исусе Мой Христе Мене Окаянного.

Слава и ныне.

Паки его же.

Слава и ныне.

Богородичен.

Как такое может быть? :blink:

 

Иже Сердце Свое Храм Утешителя Духа Истиннаго Соделавый и всякую добродетель в него вместивый, Господи Исусе Христе Сыне Божий, Молитв Ради Пречистыя Твоея Матери, Святых Преподобных отец наших Симеона Новаго Богослова и Иоанна Скотскаго, помилуй и спаси нас, яко Благ и Человеколюбец, аминь.

Откуда взялся особый отпуст вне господского двунадесятого праздника?:)

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Так у униатов есть праздник Сердца Исусова просто его не хотят праздновать. Все молитвы в древлерусском варианте. Они правильные.
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Так у униатов есть праздник Сердца Исусова просто его не хотят праздновать. Все молитвы в древлерусском варианте. Они правильные.

Двунадесятый?

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Для публикации сообщений создайте учётную запись или авторизуйтесь

Вы должны быть пользователем, чтобы оставить комментарий

Создать учетную запись

Зарегистрируйте новую учётную запись в нашем сообществе. Это очень просто!

Регистрация нового пользователя

Войти

Уже есть аккаунт? Войти в систему.

Войти
 Поделиться

×
×
  • Создать...